Takvim
1

     Bakan Yazıcı, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.
         Oda Başkanı Zaroğlu ve yönetim kurulu üyelerine yeni görevlerinde başarılar dileyen Bakan Yazıcı, Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi’den Reyhanlı’da yaşanan patlama sonrasında kentin durumu ile ilgili bilgi aldı.
         Bakan Yazıcı, faillerin yakalanması ve cezalandırılması, Reyhanlı halkının yaralarının sarılmasının en büyük temennileri olduğunu kaydetti.
        Suriye’de yaşanan olaylara da değinen Yazıcı, taşımacılık, nakliye ve ticaretle uğraşan vatandaşların bu süreçten olumsuz etkilendiğini belirtti. Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik amacıyla yeni önlemlerin alındığını, sınır ticaretinin ara bölgede yapıldığını ifade eden Bakan Yazıcı, "Ara bölgede oluşturduğumuz ikinci bir kontrol noktası var. Güvenlik önlemi açısından Suriyeli vatandaşlarımızla olan ticari faaliyetlerimizi burada gerçekleştiriyoruz" ifadesini kullandı.

       Bakan Yazıcı, Cilvegözü Gümrük Kapısı'nın Yap-İşlet-Devret modeliyle yenileneceğine işaret ederek, böylece Türkiye-Suriye arasındaki ticari faaliyetlerin daha güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini kaydetti.

-Mısır'a Ro- Ro seferleri-

         Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: "Mısır ile Türkiye arasındaki deniz ticaretinin durduğu veya yavaşladığı ile ilgili söylentiler doğru değil" diye konuştu.
         Mısır’a Ro-Ro seferlerinin durdurulduğu şeklindeki haberlerin de doğru olmadığına dikkati çeken Yazıcı, şu bilgileri verdi:

"Mısır ile aramızdaki Ro-Ro taşımacılığının büyük bir kısmı Mersin ve İskenderun Limanlarından gerçekleşmektedir.  Mersin Limanı’ndan yapılan Ro-Ro seferleri, yurt içi serbest piyasa ekonomisinden kaynaklanan rekabetten dolayı, tamamen tercihen İskenderun Limanı’na kaymış durumda. Bunun haricinde Mısır ile Türkiye arasındaki deniz ticaretinin durduğu veya yavaşladığı ile ilgili söylentiler doğru değildir."                         

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret39735
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 9°
Saat