Takvim
24ÇİFTÇİNİN SORUNU  MASAYA YATIRILDI

 (TOBB),  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin geçtiğimiz günlerde yapılan toplantısında Amik Ovası üreticilerinin yaşadığı sorunların masaya yatırıldığı ve çözüm önerileri sunulduğu belirtildi.

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Tarım Kurulu Başkan vekili Necmeddin Zaroğlu, Rize’de gerçekleştirilen toplantıda Amik Ovası üreticisinin içerisinde bulunduğu sorunlarında görüşüldüğünü söyledi. 

Tarımda yaşanan sıkıntılar, çözüm önerilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na iletileceğini belirten Zaroğlu, başta tarımsal sulama olmak üzere desteklemenin arttırılmasını istediklerini “Başta Tarımsal Sulamada kullanılan elektrik bedelleri aylık ödeme yerine daha önceden olduğu gibi ürünün hasadından sonra tahsil edilsin. Bunun yanında, pamuk, mısır ve buğday alımı için ilgili kuruluşlar devreye grisin. TMO’nun dolu olan depoları boşaltılarak yeni elde edilen ürün emanet usulü ile depolansın. Çiftçinin tüccarlara mahkum kalmasının  önlenmesi konusunda gerekli adımlar atılsın” dedi.

Tarımda, girdilerin yüksek oluşundan yakınan Zaroğlu, tarımda kullanılan mazot desteğinin artmasını da istediklerini ifade ederek, çözüm önerileri ile hazırladıkları tüm sorunların ortadan kalkması için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret39720
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.78805.8112
Euro6.50886.5348
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 9°
Saat